Blog Transportowy działa od 2009 roku. Jest poświęcony środkom transportu. Przeważają autobusy, ale nie brakuje także pojazdów szynowych, ciężarówek i trolejbusów. Jest tu także miejsce na wyjątkowe osobówki oraz teksty o samolotach i pływających środkach transportu. Autor w niniejszym blogu nie reprezentuje żadnej firmy i instytucji. Notki są wzbogacane informacjami prasowymi nadsyłanymi przez producentów. Nowy adres, pod którym publikowane są najnowsze wpisy to: www.blogtransportowy.eu.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Google+

Wpisy z tagiem: Szwajcaria

środa, 12 września 2012
Grupa Stadler Rail - InnoTrans 2012

Wrzesień miesiącem targowym. Wielkimi krokami zbliżają się dwie wielkie imprezy targowe. Obie odbędą się w Niemczech. Branża motoryzacyjna spotka się w Hanowerze na IAA (20 - 27 września), natomiast firmy związane z transportem szynowym pojawią się w Berlinie, na InnoTrans 2012 (18 - 21 września). W związku z tym producenci taboru rozsyłają zaproszenia na swoje stoiska. Zaprezentowanych będzie wiele ciekawych pojazdów. Do tego wpisu wybrałem zaproszenie na InnoTrans 2012. Zobaczmy zatem, co w ich trakcie zaprezentuje Grupa Stadler Rail.

Jak podano w przesłanych materiałach, na torach wystawowych można będzie zobaczyć trzy elektryczne zespoły trakcyjne, lokomotywę hybrydową oraz jeden tramwaj. Ten ostatni pojazd zostanie w tym wpisie pominięty, ale pojawi się w dziale Tramwaje. I tak na torze G8, pozycja druga zostanie zaprezentowany piętrowy elektryczny zaspół trakcyjny KISS przeznaczony dla niemieckiego przewoźnika ODEG (Ostdeutsche Eisenbahn GmbH) - do obsługi sieci podmiejskiej Berlin-Brandenburgia. Łącznie do ODEG zostanie dostarczonych 16 takich składów. Każdy czterowagonowy, klimatyzowany, wyposażony w monitoring i posiadający 428 miejsc siedzących. Wejścia są dopasowane do peronów o wysokości 550 mm i dodatkowo wyposażone w wysuwany stopień.

Piętrowy elektryczny zaspół trakcyjny KISS przeznaczony dla niemieckiego przewoźnika ODEG (Ostdeutsche Eisenbahn GmbH)

 KISS dla ODEG.

Na torze nr 6, pozycja pierwsza ustawiony zostanie ezt Flirt w wersji intercity dla nowego czeskiego przewoźnika LEO Express. Od grudnia 2012 pięć takich składów będzie obsługiwało relację Praga - Ostrawa. Dwa Flirty już zostały odebrane, pozostałe trafią do nowego właściciela do końca roku. Pasażerowie tego prywatnego przewoźnika (konkurujego z Pendolino kolei ĆD) na pokładzie nowych ezt będą mieli do wyboru trzy klasy: premium, biznes lub ekonomiczną. Flirty są przystosowane do serwowania posiłków.

 Flirt dla czeskiego LEO Express

Flirt dla czeskiego LEO Express.

Także na torze nr 6, ale na pozycji trzeciej zostanie pokazany drugi piętrowy ezt typu KISS. Jest on przeznaczony dla szwajcarskich kolei BLS. Wraz z grudniowym wprowadzeniem rozkładu jazdy 2012/2013 nowa jednostka rozpocznie obsługę linii podmiejskich w rejonie Berna. Łącznie BLS (drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik w Szwajcarii) będzie mieć 28 takich piętrowych składów. Każdy z nich ma 335 miejsc siedzących, czyli mniej, niż w wersji dla niemieckich ODEG.

KISS dla szwajcarskich kolei BLS

KISS dla szwajcarskich kolei BLS.

Pomiędzy Flirtem, a KISS-em dla BLS można będzie zobaczyć pojazd prezentowany już w Blogu Transportowym. To hybrydowa lokomotywa Eem 923 - tu link do tamtego wpisu.

 Lokomotywa Eem 923 dla kolei SBB Cargo

Lokomotywa Eem 923 dla kolei SBB Cargo.

 Blog Transportowy na Facebooku

sobota, 14 lipca 2012
Elektryczny Renault dla Nestle

Temat pojazdów elektrycznych nadal modny. Niedawno zamieściłem informację o autobusie Solaris, teraz zapraszam do lektury tekstu o ciężarówce Renault.

W czerwcu na placu federalnym (Bundesplatz) w Bernie Nestle Switzerland i Renault Trucks zaprezentowały prototyp eksperymentalnego pojazdu nazwanego e-Truck. Jest on wynikiem połączenia 13-tonowego, elektrycznego w 100% Renault Midlum z chłodnią, również w pełni zasilaną energią elektryczną. Drugi taki pojazd dołączy do floty Nestle już we wrześniu. Oba będą dostarczały lody i mrożonki  Nestle Frisco-Findus do sklepów w Zürichu i w regionie Lozanny. Wprowadzając do eksploatacji takie pojazdy Renault Trucks i Nestle Switzerland wspierają rozwój przyjaznego środowisku transportu na terenie Szwajcarii.

Nie ma jednego rozwiązania, które sprostałoby wszystkim potrzebom transportu miejskiego. Jak wyjaśnił Heinz-Jürgen Löw podczas prezentacji  Midlum electric, należy połączyć „dobrą ciężarówkę  z dobrym napędem, w dobrym miejscu i w dobrym czasie.”  Oznacza to, ni mniej ni więcej, że innowacje powinny być wielopłaszczyznowe i dotyczyć jednocześnie systemów transportowych, samych pojazdów i usług im towarzyszących. Współpraca Nestle Switzerland i Renault Trucks będzie kolejną okazją do przetestowania baterii najnowszej generacji, zoptymalizowania podzespołów i znalezienia najlepszych rozwiązań przed przystąpieniem do dalszych badań nad tego typu pojazdami.

Renault Midlum e-Truck

Zdaniem Eugenio Simioni, Dyrektora Generalnego Nestlé Switzerland „pojazdy ciche i nie wydalające spalin otwierają nowy rozdział w procesie dystrybucyjnym”. Dzięki elektrycznym Renault Midlum, departament logistyki odpowiedzialny za produkty Frisco będzie mógł optymalizując  plany dostaw, wprowadzając oszczędną jazdę, realizować swój cel: redukcję emisji CO2. Nie zapomniano też o czystej energii elektrycznej. W wyniku porozumienia z elektrownią Romande przewiduje się zainstalowanie do końca tego roku fotoogniw o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych na różnych budynkach Nestle, w Vavey i Tour-de-Peliz. Wyprodukowana w ten sposób energia wystarczy do zasilenia 30 pojazdów elektrycznych przez cały rok! Jeśli chodzi o energię produkowaną, zostanie ona oddana do sieci Romande Energie, przyczyniając się tym samym do zwiększenia ilości energii odnawialnej produkowanej i eksploatowanej w regionie.

Oba pojazdy oddane do dyspozycji Frisco będą mogły przewozić 3 tony lodów i mrożonek przemieszczając się codziennie między 30-50 sklepami w obrębie  60-100 km. Pierwszy pojazd rozpocznie pracę już w lipcu na terenie Zürichu, a jego „brat bliźniak” trafi we wrześniu do Lozanny.

Renault Midlum e-Truck

Oba pojazdy Renault Midlum 13 ton są wyposażone w chłodnie zasilane energią elektryczną, co bardzo ułatwi ich pracę w mieście. Oznacza to bowiem, że nie będą emitować do atmosfery CO2 i są wyjątkowo ciche. Silnik rozwija moc 103 kW, a  maksymalna prędkość wynosi 90 km/h. Dodatkowo pojazdy są wyposażone w system, dzięki któremu odzyskują energię w czasie hamowania. Całkowita pojemność  podwójnego akumulatora litowo-jonowego wynosi 170 kWh, co przekłada się za zasięg operacyjny rzędu 140 km, przy czym ładowanie w standardowej stacji trwa 8 godzin.

Renault Midlum e-Truck

Tekst i fot. Renault Trucks - informacja prasowa.

czwartek, 10 maja 2012
Hybrydowe „jamniki“ dla La Chaux-de-Fonds

Informacja prasowa od Solarisa:

Latem 2012 roku siedem wyjątkowo ekologicznych Solarisów Urbino 18 Hybrid zawita do szwajcarskiego miasta La Chaux-de-Fonds. Będą to pierwsze autobusy hybrydowe we flocie Transports Régionaux Neuchâtelois (TRN), od wielu lat użytkującego inne pojazdy marki Solaris.

Ze względu na swoją niezawodność i ekologiczny charakter, ale również wysoką jakość - pozwalającą popularnym „jamnikom” sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom - pojazdy znalazły uznanie u setek odbiorców w całej Europie. Właśnie na te cechy postawiła firma Transports Régionaux Neuchâtelois obsługująca linie autobusowe i kolejowe w kantonie Neuenburg (Neuchâtel) w francuskojęzycznej części Szwajcarii. Nowe Urbino Hybrid pojawią się za kilka miesięcy na ulicach miasta La Chaux-de-Fonds, ważnego węzła komunikacyjnego regionu.

– Bardzo się cieszę, iż coraz więcej miast decyduje się na nasze oszczędne i ekologiczne autobusy miejskie. Możliwość ograniczenia kosztów eksploatacji, przy jednoczesnym bezsprzecznym nastawieniu na ochronę środowiska jest wyznacznikiem nowoczesnego transportu miejskiego – mówi Małgorzata Olszewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu firmy Solaris.

Solaris Urbino 18 Hybrid należy do najbardziej ekologicznych w swojej kategorii. Stosowany w nim system hybrydowy Allision Transmission łączy silniki elektryczne o łącznej mocy 150 kW z silnikiem spalinowym Cummins (181 kW). Energia, pozyskiwana z procesu rekuperacji, gromadzona jest w wydajnych bateriach umieszczonych na dachu pojazdu i wykorzystywana podczas przyspieszania. Dzięki temu przegubowa hybryda Solarisa umożliwia zredukowanie zużycia paliwa nawet o 25%, a emisji spalin do 78% w stosunku do standardowego napędu spalinowego.

Położone na wysokości 1000 m n.p.m. La-Chaux-de-Fonds jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie jest 23 europejskim miastem korzystającym z zalet hybrydowych autobusów miejskich Solaris Urbino.

Solaris Urbino 18 Hybrid

Tekst i fot. Solaris - inforamacja prasowa.

Blog Transportowy na Facebooku

czwartek, 20 października 2011
Stadler Eem 923

Nowa hybrydowa lokomotywa. Materiał prasowy firmy Stadler.

 

Stadler i SBB Cargo świętują prezentację nowej lokomotywy hybrydowej w Winterthur

14 października 2011 roku Stadler Winterthur AG, spółka córka szwajcarskiej Grupy Stadler Rail, oraz SBB Cargo, spółka zależna Szwajcarskich Kolei Federalnych, dokonały uroczystej prezentacji nowej lokomotywy hybrydowej typu Eem 923. Na początku 2012 roku SBB Cargo rozpocznie eksploatację pierwszej z 30 zamówionych lokomotyw. Ich wykorzystanie umożliwi przewoźnikowi świadczenie usług przewozowych oraz dostawczych w sposób bardziej efektywny oraz przyjazny dla środowiska.

„To najbardziej nowatorska i innowacyjna lokomotywa manewrowa dostępna na rynku” – powiedział Hartmut Dietrich, dyrektor generalny Stadler Winterthur AG podczas uroczystości prezentacji pierwszego pojazdu tego typu.

Hybrydowa lokomotywa typu Eem 923 dla SBB Cargo

Zdaniem Hartmuta Dietricha nowa lokomotywa manewrowa stanowi milowy krok w historii firmy. Została ona opracowana na bazie lokomotywy typu Ee 992, która obecnie z powodzeniem wykorzystywana jest przez Oddział Pasażerski SBB do prac manewrowych. Pomimo, że z zewnątrz wygląda podobnie, wewnątrz nowa lokomotywa hybrydowa różni się od poprzedniego typu wykorzysującego jedynie napęd elektryczny.

„Oprócz napędu elektrycznego o podwójnej mocy, lokomotywa Eem 923 wyposażona jest również w dodatkowy silnik spalinowy umożliwiający obsługę niezelektryfikowanych bocznic, co znacząco zwiększa jej wydajność” – powiedział Alberto Cortesi, główny inżynier w Stadler Winterthur.

Większa efektywność w całowagonowym przewozie towarów

Napęd hybrydowy idealnie odpowiada potrzebom SBB Cargo. Dzięki temu, że lokomotywa typu Eem 923 może być wykorzystywana zarówno do prowadzenia pociągów, jak i pracy manewrowej, SBB Cargo zyskuje znaczną elastyczność produkcji.

„Przy maksymalnej prędkości 100 km/h nowa lokomotywa znacząco ułatwi wykorzystanie wolnych tras mocno obciążonej szwajcarskiej sieci kolejowej” – powiedział Michel Henzi, kierownik generalny projektu w SBB Cargo. Ponadto, SBB Cargo spodziewa się istotnego zwiększenia dostępności pojazdów przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych oraz kosztów utrzymania. „Od momentu wprowadzenia do użytkowania wszystkich trzydziestu zamówionych  lokomotyw w 2013 roku, koszty operacyjne znacząco spadną ze względu na wykorzystanie głównie energii elektrycznej. Dodatkowo, emisja dwutlenku węgla do atmosfery zostanie zredukowana o ponad 4 tys. ton rocznie” – dodał Michel Henzi.

„Świadomie zdecydowaliśmy się na szczególnie przyjazną dla środowiska lokomotywę manewrową, która jest jednocześnie bardzo oszczędna w poborze energii” – powiedział Jürgen Mues, dyrektor ds. zarządzania aktywami oraz członek zarządu SBB Cargo, zdaniem którego lokomotywa hybrydowa stanowi zarówno efektywne jak i innowacyjne rozwiązanie. Według Muesa lokomotywa ta stanowi dowód zaangażowania ze strony SBB Cargo w ruch na rzecz przewozów całowagonowych w Szwajcarii.

Hybrydowa lokomotywa typu Eem 923 dla SBB Cargo

Zaangażowanie SBB w zrównoważony rozwój

Jako pionier w kolejowym przewozie towarowym w Europie, SBB Cargo zobowiązało się do wykorzystywania w przyszłości lokomotyw manewrowych z napędem hybrydowym. W czerwcu 2010 roku przewoźnik zamówił 30 nowych dwuosiowych pojazdów typu Eem 923 o wartości 88 milionów franków szwajcarskich w spółce Stadler Winterthur AG. Zaawansowane lokomotywy manewrowe o wysokiej wydajności będą dostarczane w latach 2012-2013. Znajdą zastosowanie przy lekkich i średnich pracach manewrowych oraz przewozach towarowych. Zastąpią one obecnie użytkowane lokomotywy manewrowe typu Bm 4/4 oraz liczne lokomotywy trójosiowe i trakcyjne, które nie są w stanie dłużej spełniać potrzeb przewoźnika. Zarówno utrzymanie, jak i związana z długim okresem ich użytkowania podatność na usterki pociąga za sobą konieczność ponoszenia wysokich kosztów. Nowa inwestycja umożliwi SBB Cargo ujednolicenie floty pojazdów manewrowych i dostawczych, a także większą wydajność operacyjną oraz utrzymania całego taboru. Model Eem 923 idealnie pasuje do floty przewoźnika, na którą składają się również lokomotywa typu Am 843 (lokomotywa spalinowa z filtrem cząstek stałych) do wykonywania ciężkich prac manewrowych oraz zmodernizowana lokomotywa typu Tm 232 (również z filtrem cząstek stałych) do obsługi lekkich prac manewrowych.

 Tekst i fot. Stadler (SBB Cargo) - informacja prasowa.

wtorek, 05 kwietnia 2011
Grupa Stadler Rail nagrodzona

Niedawno pisałem o nagrodzie dot design award dla autobusu MAN Lion’s City Hybrid. Te prestiżowe wyróżnienia przyznano także innym producentom pojazdów. Zachęcam zatem do lektury poniższej informacji prasowej. Nie zawiera ona tekstu o tramwaju Variobahn, którym zajmę się w następnym wpisie działu Tramwaje.

Grupa Stadler Rail, wiodący dostawca systemowych rozwiązań w dziedzinie pojazdów szynowych dostosowanych do potrzeb odbiorców, razem ze studiami projektowymi Nose Design AG, Paulussen oraz FuggiBaggi otrzymała trzy prestiżowe nagrody red dot design award za najlepsze międzynarodowe projekty. Tramwaj Variobahn wyprodukowany dla miasta Bergen w Norwegii oraz pociąg FLIRT w wersji Intercity dla Norweskich Kolei Państwowych (NSB) otrzymały prestiżowe nagrody red dot design award za ich wysokiej jakości projekty. Pociągi z tej samej rodziny FLIRT jeżdżą na Mazowszu i Śląsku. Natomiast dwusystemowy zespół trakcyjny Allegra dla szwajcarskich Kolei Retyckich został wyróżniony w kategorii „Najlepszy z najlepszych” („red dot: best of the best”) za wystrój jego wnętrza. Nagroda red dot design award uważana jest za światowy znak jakości w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Do firm, które dotychczas otrzymały tę nagrodę należą m.in. takie marki jak Mercedes, Phillips czy Apple.

Pociąg FLIRT dla Norweskich Kolei Państwowych (NSB)

Zarówno zewnętrzna część, jak i wnętrze pociągu FLIRT w wersji Intercity dla NSB zostały zaprojektowane z uwzględnieniem surowego klimatu oraz warunków geograficznych Norwegii. Czoło pociągu zostało wzmocnione, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży przez zaspy śnieżne oraz przy niskich temperaturach. Połączenie zarówno ciepłych, jak i zimnych odcieni szarości użytych we wnętrzu pociągu tworzy unikalny, ponadczasowy nordycki klimat, gwarantując pasażerom komfort potrzebny zwłaszcza podczas długich podróży. Dodatkowo oświetlenie w obszarze miejsc siedzących jest nocą przyciemniane zapewniając podróżującym poczucie przytulności. Pociągi FLIRT obsługują linie kolejowe w wielu krajach na całym świecie. Do tej pory firma Stadler sprzedała ponad 650 tego typu pociągów. 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych z rodziny FLIRT od 2008 roku służy pasażerom województwa mazowieckiego (10 pociągów) oraz śląskiego (4 pociągi).

 Stadler Flirt

 Stadler Flirt

Stadler Flirt

Stadler Flirt

Pociąg Allegra dla Kolei Retyckich

Allegra to innowacyjny pociąg wyprodukowany dla Kolei Retyckich, który jest wykorzystywany do obsługi znanego na całym świecie szlaku kolejowego wiodącego przez masyw Bernina w Szwajcarii. Jest to pojazd, który może obsługiwać linie o dwóch różnych napięciach w sieci trakcyjnej. Posiada on również wystarczającą moc, aby ciągnąć siedem wagonów panoramicznych ekspresu Bernina oraz transportować ciężkie ładunki po stromych zboczach, przez które przebiegają linie Albula oraz Bernina, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Firma Stadler zleciła wykonanie projektu tego wyjątkowego pojazdu szynowego architektom z firmy Nose Design AG z siedzibą w Zurychu. Wystrój wnętrza nawiązuje do tradycyjnej architektury szwajcarskiego kantonu Gryzonia (Graubünden).

 Stadler Allegra

Stadler Allegra

Stadler Allegra

Stadler Allegra

red dot design award

red dot design award jest jednym z najważniejszych i największych konkursów z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Od 1955 roku Design Zentrum Nordrhein Westfalen w mieście Essen w Niemczech wybiera wyjątkowe projekty, które otrzymują wyróżnienie potwierdzające ich najwyższą jakość. Oficjalne rozdanie nagród dla tegorocznych zwycięzców odbędzie się 4 lipca 2011 roku w teatrze Aalto-Theatre w Essen.

Stadler Polska

W czerwcu 2006 roku Stadler Bussnang AG otrzymał pierwsze zlecenie z Polski na dostawę 14 pociągów FLIRT (10 dla Mazowsza oraz 4 dla Śląska) wraz ze świadczeniem usług serwisowych przez okres trzech lat. Natychmiast po otrzymaniu zamówienia zespół firmy Stadler rozpoczął prace związane z założeniem zakładu w Siedlcach. Firma wydzierżawiła od PKP dawną halę montażową odpowiadającą jej potrzebom i przekształciła ją w nowoczesny zakład produkcyjny. Dzięki temu cały tabor zamówiony przez polskich klientów został wyprodukowany w Siedlcach. Oficjalne otwarcie polskiego zakładu firmy odbyło się 5 września 2007 roku. Z powodu braku dalszych zamówień z rynku polskiego, w siedleckim zakładzie firmy Stadler rozpoczęto produkcję pojazdów GTW przeznaczonych na rynek holenderski. Oficjalne przekazanie pierwszych pojazdów GTW firmie Arriva odbyło się we wrześniu 2009 roku. Firma Stadler wierzy w potencjał polskiego rynku, dlatego zdecydowała się zainwestować w zakład montażu w Siedlcach, a tym samym dokonała transferu innowacyjnej technologii kolejowej do Polski. Ze względu na brak zamówień z Polski, firma Stadler przesunęła część zamówień eksportowych do Siedlec po to, aby zapewnić funkcjonowanie polskiego zakładu i utrzymanie zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

O Grupie Stadler Rail

W skład Grupy Stadler Rail, dostawcy systemowych rozwiązań w dziedzinie pojazdów szynowych dostosowanych do potrzeb odbiorców, wchodzą zakłady w Szwajcarii (Altenrhein, Bussnang, Winterthur i Biel), w Niemczech (Berlin-Pankow, Berlin-Hohenschönhausen, Berlin-Reinickendorf i Velten), w Polsce (Siedlce), na Węgrzech (Budapeszt, Pusztaszabolcs i Szolnok), w Czechach (Praga), we Włoszech (Merano) oraz w Algierii (Algier). Grupa zatrudnia łącznie ponad 3 500 pracowników. Najbardziej znanymi pojazdami Grupy Stadler Rail w segmencie pociągów są pojazdy przegubowe GTW (551 sprzedanych pociągów), pojazdy typu Regio-Shuttle RS1 (495 sprzedanych pociągów), pojazdy typu FLIRT (656 sprzedanych pociągów) oraz dwupoziomowe pociągi szybkiej kolei miejskiej KISS (133 sprzedane pociągi). Natomiast w segmencie tramwajów są to pojazdy Variobahn (284 sprzedane pojazdy) i nowo opracowany skład o nazwie Tango (101 sprzedanych pojazdów). Firma Stadler wytwarza także wagony pasażerskie i lokomotywy manewrowe. Jest również wiodącym na świecie producentem pociągów z napędem na koło zębate.

Tekst i fot. Stadler - informacja prasowa.