Blog Transportowy działa od 2009 roku. Jest poświęcony środkom transportu. Przeważają autobusy, ale nie brakuje także pojazdów szynowych, ciężarówek i trolejbusów. Jest tu także miejsce na wyjątkowe osobówki oraz teksty o samolotach i pływających środkach transportu. Autor w niniejszym blogu nie reprezentuje żadnej firmy i instytucji. Notki są wzbogacane informacjami prasowymi nadsyłanymi przez producentów. Nowy adres, pod którym publikowane są najnowsze wpisy to: www.blogtransportowy.eu.
| < Wrzesień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Google+

Wpisy z tagiem: Izrael

środa, 06 stycznia 2016
Nowych Solarisów coraz więcej

Solarisów najnowszej generacji systematycznie przybywa. Producent tych autobusów co jakiś czas publikuje komunikaty o nowych nabywcach. Przykładowo w połowie grudnia 2015 zamieszczono informację, że po Niemczech, Polsce, Austrii i Włoszech kolejnym państwem, do którego trafiły najnowsze Solarisy jest Norwegia. Dwa takie pojazdy kupiła firma Norgesbuss AS z Oslo.

„Z radością oczekiwaliśmy na moment, kiedy nowoczesne Urbino wyjadą na ulice Oslo. Pojazdy, które zaczęły obsługiwać stołeczne linie, są pierwszymi Solarisami nowej generacji na skandynawskim rynku. Nowe Urbino 12 powiększą tym samym już dużą liczbę autobusów marki Solaris w naszym mieście”, powiedział Atle Rønning, dyrektor naczelny Norgesbuss AS.

Nowe Solarisy Urbino 12, o których mowa napędzane są przez silnik DAF/Paccar MX 11 o mocy 240 kW, sprzężony ze skrzynią biegów Voith Diwa 6. Są w pełni klimatyzowane, a oświetlane przy zastosowaniu technologii LED (wnętrze oraz zewnętrzne światła dzienne). Mają po 30 (+2) miejsc siedzących.

Marka Solaris jest obecna w stolicy Norwegii od 2006 roku. Od tego czasu do Oslo dostarczono łącznie 62 egzemplarze wcześniejszych wersji tego pojazdu. W 2014 roku Norgesbus AS zamówił 46 autobusów Solaris Urbino 12 wyposażonych w silniki Euro-6. Zgodnie z umową Solaris utworzył także punkt serwisowy, zlokalizowany w północnej części Oslo.

 

Solaris Urbino 12, Norgesbus AS

Solaris Urbino 12, Norgesbus AS

Solaris Urbino 12 #8089 dla Norgesbus AS.

 

Solaris Urbino 12, SUN Novara

Nowy Solaris Urbino 12 dla SUN Novara. To jednocześnie 500. Solaris we Włoszech. Autobus dostarczono w październiku 2015. Fot. Mario Finotti.

 

Również w Polsce stopniowo przybywa najnowszych Solarisów. Producent zdobywa kolejne zamówienia i tak np. 14 egzemplarzy nowego Urbino 12 w pierwszej połowie 2016 roku trafi na ulice Jastrzębia-Zdroju. Ich właścicielem zostanie firma Warbus, która tymi pojazdami będzie obsługiwać linie tamtejszego Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

Aż 60 egzemplarzy nowych Urbino 12 w 2016 roku powinno pojawić się w Krakowie. Tamtejsze MPK ostatniego dnia grudnia 2015 poinformowało, że to Solaris wygrał ogłoszony jesienią duży przetarg. Miejski przewoźnik kupuje także inne pojazdy, zatem bez wątpienia w stolicy Małopolski kończy się eksploatacja Jelczy M121MB.

 

Jelcz M121MB, MPK Kraków

Dostawy nowych Solarisów Urbino 12 do Krakowa będą wiązały się z wycofywaniem kolejnych egzemplarzy Jelczy M121MB, najprawdopodobniej wszystkich. Tu autobus #DJ658, rocznik 1999. Pojazd obsługując linię 139 w stronę Bronowic Małych przejeżdża przez rondo Hipokratesa. 3.07.2010.

 

Pod koniec grudnia 2015 Solaris poinformował o dużych zamówieniach do Izraela. Trafi tam łącznie 110 pojazdów. Pierwszy z trzech kontraktów dotyczy dostawy 60 egzemplarzy Solarisów Urbino 12 dla przewoźnika DAN z Tel Awiwu. To jeden z największych operatorów autobusowych w Izraelu. Drugi kontrakt to 30 sztuk Urbino 12 dla firmy Egged. Pojazdy będą obsługiwać głównie linie miejskie w Tel Awiwie, chociaż całkiem możliwe jest, że część z nich będzie można zobaczyć również na ulicach Jerozolimy. Ostatnie, trzecie zamówienie złożyła firma Afifi Group z Nazaretu. Obejmuje ono 20 autobusów, w tym 10 międzymiastowych InterUrbino oraz 10 miejskich Urbino 12. Wszystkie 110 autobusów będzie dostarczonych odbiorcom w okresie od marca do maja 2016.

Warto jeszcze dodać, że już teraz po Izraelu jeździ około 200 Solarisów (modele Urbino i InterUrbino), które dostarczane były od 2012 roku. Ich producent nie informował zbyt intensywnie o tamtych dostawach, dlatego jakiś czas temu byłem bardzo zdziwiony, gdy mijałem się z kolumną Urbino 12 z hebrajskimi napisami na wyświetlaczach. Niestety nim wyjąłem aparat, autobusy przejechały. Było to na ul. Igołomskiej w Krakowie.

 

Solaris InterUrbino, Afifi Group Nazaret

Przykładowy Solaris InterUrbino w Izraelu. Tu egzemplarz należący do Afifi Group.

 

Solaris Urbino 12, Izrael

Przykładowy Solaris Urbino 12 w Izraelu, Nazaret.

 

Blog Transportowy na YouTube, kanał Lukaszwo

piątek, 23 marca 2012
Haargaz Metronit

Ciekawa informacja prasowa nadesłana przez MAN-a. Zapraszam do Izraela:

Nowoczesne systemy autobusów miejskich na podwoziach MAN w Hajfie i Tel Awiwie

MAN Truck & Bus dostarczy do Izraela 172 podwozia przegubowe z silnikami EEV dla systemów autobusowych Bus Rapid Transit „Metronit“ i „Red Line“. Wszystkie te autobusy o futurystycznej linii są na całej długości niskopodłogowe.

Spółka „DAN Society for Public Transport“, jeden z największych operatorów autobusów miejskich w Izraelu, zaprezentowała w Hajfie pierwsze egzemplarze z partii 172 autobusów o futurystycznej linii, które w przyszłości będą stanowiły podstawę najnowocześniejszego systemu Bus Rapid Transit (BRT) w Hajfie i w Tel Awiwie. MAN Truck & Bus dostarcza w tym celu trzyosiowe podwozia przegubowych autobusów niskopodłogowych z silnikami wysokoprężnymi Common-Rail o mocy 360 KM, spełniającymi wymagania najbardziej rygorystycznej obecnie normy dotyczącej emisji spalin EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Futurystyczna zabudowa autobusów wyposażonych w efektywny system klimatyzacji dostosowanej do gorącego klimatu wykonana zostanie przez producenta zabudów Haargaz w Izraelu.

Michael Nagar, prezes zarządu, i Shmuel Rafaeli, dyrektor generalny przedsiębiorstwa transportowego DAN kładą nacisk nie tylko na wyjątkowo ekologiczne silniki, ale także na wyjątkowe wzornictwo: „Nowe sieci autobusów ´Metronit´ w Hajfie i ´Red Line´ w Tel Awiwie stwarzają możliwość wprowadzenia w krótkim czasie w tych rozwijających się metropoliach bardzo nowoczesnego systemu transportowego. Futurystyczne wzornictwo autobusów jest bezpośrednim dowodem na to, że rzeczywiście wdrażamy nasze innowacyjne pomysły dotyczące miejskiego transportu publicznego.“

Cechą szczególną podwozi autobusowych dostarczanych przez MAN jest niska podłoga na całej liczącej 18,75 metra długości autobusu. Dzięki temu rozwiązaniu i zastosowaniu czterech podwójnych drzwi zapewnione są wyjątkowo krótkie czasy wsiadania i wysiadania pasażerów na przystankach – jest to jedna z istotnych charakterystyk sprawnego systemu BRT.

Proekologiczna norma EEV zapewnia emisję cząsteczek znacznie poniżej poziomu wymaganego przez obowiązującą aktualnie normę Euro-5. Silniki wysokoprężne MAN, spełniające kryteria standardu EEV, nie wymagają stosowania AdBlue®, a więc tankują wyłącznie olej napędowy.

Firma MAN jest wiodącym dostawcą autobusów miejskich na rynku izraelskim. Podstawę trwającej już od ponad 30 lat współpracy między DAN i MAN stanowi niezawodność autobusów: prawie 100% floty DAN liczącej 1200 autobusów zostało wykonanych na podwoziach MAN.

 Haargaz Metronit na podwoziu MAN

Kompetencja MAN: Bus Rapid Transit

Bogaty pakiet podwozi autobusowych i kompletnych autobusów firmy MAN stanowi doskonałą podstawę dla systemów BRT. Istotna jest także znana kompetencja MAN w zakresie indywidualnych rozwiązań zapewniających niezawodność właściwą dla dużego producenta seryjnego.

Systemy Bus Rapid Transit stwarzają możliwość modernizacji infrastruktury transportowej bez konieczności budowy kolei podziemnych. Generalnie systemy BRT są porównywalne z miejskimi systemami szynowymi, takimi jak tramwaje czy metro, ale mogą być wybudowane szybciej i taniej, zapewniając równocześnie znacznie większą elastyczność. Można je także stosunkowo łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą miejską oraz eksploatować niezależnie od takiej infrastruktury. W przypadku nieprzewidzianych utrudnień autobusy mogą elastycznie omijać przeszkody.

Podstawę systemu BRT stanowią nowoczesne autobusy miejskie o dużej pojemności. Ważnymi elementami są także wydzielone pasy ruchu dla autobusów oraz przystanki w formie platform, do których dostęp jest kontrolowany.

Tekst i fot. MAN - informacja prasowa.

 

Temat ten bardzo mnie zaciekawił, więc postanowiłem zdobyć więcej informacji. Najważniejszą sprawą było ustalenie pełnej nazwy autobusu. Marka Haargaz, ale jak dalej?

Strona producenta milczy na ten temat. Żadnych aktualności, ciekawostek, a w ofercie brak takiego modelu. Zacząłem więc kombinować wpisując różne hasła po hebrajsku (słownik Google jest cudowny) i natrafiłem na kilka informacji na temat izraelskich systemów BRT. „Red Line” w Tel Awiwie ze względu na brak funduszy będzie realizowany z pewnym opóźnieniem, natomiast „Metronit” w Hajfie wspaniale rozwija się. Całość ma ruszyć we wrześniu 2012 roku. Równolegle do prac budowlanych (tworzenie wydzielonych jezdni, infrastruktury przystankowej, ciągów pieszych) stopniowo powstają kolejne autobusy Haargaz zabudowywane na podwoziach MAN. Niestety typu autobusu nadal nie podano, choć w kilku przypadkach pojawiało się określenie Haargaz Metronit. Może właśnie tak oficjalnie nazywa się ten niskopodłogowy przegubowiec. Faktem jednak jest, że Metronit to oficjalna nazwa całego systemu BRT w Hajfie. W plebiscycie wybrali ją mieszkańcy tego blisko 300-tysięcznego miasta. Pierwszy Haargaz dla systemu BRT został zaprezentowany 6 grudnia 2011. Przedstawiono wówczas także trasy trzech linii, na których będą kursować nowe przegubowce.

 Haargaz Metronit

Haargaz Metronit

Wnętrze autobusu Haargaz Metronit jest całkowicie niskopodłogowe. Przystosowano go do przewozu 141 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących. Oprócz systemu informacji pasażerskiej i ekranów wyświetlających reklamy, każdy Haargaz będzie posiadał darmowy Internet bezprzewodowy. Do Haify trafią łącznie 84 takie pojazdy, a do Tel Awiwu 90 egzemplarzy. Suma daje 174 sztuki, co różni się od 172 egzemplarzy z informacji prasowej. Możliwe, że dwa prototypowe pojazdy powstały na podwoziach zamówionych wcześniej, a późniejszy duży kontrakt dotyczył właśnie 172 pojazdów. Stąd ta różnica. Mimo opisywanych przez izraelskie media opóźnień w Tel Awiwie, tamtejsze BRT ma ruszyć już na początku 2013 roku. Informację o opóźnieniu znalazłem tylko na jednej stronie, więc może to taki izraelski „brukowiec”, który rozminął się z prawdą i tak naprawdę wszystko idzie zgodnie z planem.

 Haargaz Metronit

Znalazłem także film nakręcony w dniu prezentacji, czyli 6 grudnia 2011. Podkład muzyczny pasuje do jakiegoś pojazdu retro, a nie do czegoś najnowocześniejszego.

Na polskich stronach internetowych często nazwa izraelskiego producenta jest zapisywana jako Ha'argaz. Ja odrzuciłem takie nazewnictwo, ponieważ firma ta w informacjach anglojęzycznych używa wyłącznie ciągłego zapisu Haargaz, czyli bez rozdzielania liter „a” apostrofem.