Blog Transportowy działa od 2009 roku. Jest poświęcony środkom transportu. Przeważają autobusy, ale nie brakuje także pojazdów szynowych, ciężarówek i trolejbusów. Jest tu także miejsce na wyjątkowe osobówki oraz teksty o samolotach i pływających środkach transportu. Autor w niniejszym blogu nie reprezentuje żadnej firmy i instytucji. Notki są wzbogacane informacjami prasowymi nadsyłanymi przez producentów. Nowy adres, pod którym publikowane są najnowsze wpisy to: www.blogtransportowy.eu.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Google+

Wpisy z tagiem: Egipt

poniedziałek, 06 kwietnia 2015
KrAZ-y dla Laosu, Egiptu i Turkmenistanu

W grudniu 2014 zamieściłem wpis o jubileuszu ukraińskiego KrAZ-a. Ta kojarzona głownie z ciężkimi pojazdami marka obchodziła wówczas jubileusz 55-lecia istnienia (link do wpisu). Teraz przedstawię coś współczesnego. KrAZ nadal funkcjonuje, a swoje produkty sprzedaje także poza Ukrainę.

Przykładowo pod koniec 2014 roku firma ogłosiła, że uzyskała duże zamówienie (niestety ilości egzemplarzy nie podano, utajniono także, kto je kupuje) na ciężarówki AWD (czyli z napędem na wszystkie koła) z Laosu. Będą to KrAZ-y 6322 w wersji podstawowej, zasilane silnikami spełniającymi normę emisji Euro-0. Klient celowo wybrał taką przestarzałą już jednostkę napędową. Laos jest krajem o bardzo trudnych warunkach środowiskowych, dlatego najprostsze rozwiązania techniczne okazują się tam najlepsze. KrAZ 6322 jest wytrzymały, łatwy w obsłudze i niezawodny. Kontrakt ma być zrealizowany w 2015 roku.

Dla zmniejszenia kosztów transportu, ciężarówki do Laosu popłyną w kontenerach. Dokładniej będą to ich poszczególne elementy. Montaż finalny zostanie przeprowadzony w Laosie. Warto jeszcze dodać, że nie będą to pierwsze KrAZ-y wyeksportowane do tego azjatyckiego kraju. Jeszcze za czasów ZSRR, w latach 1978 – 1989 trafiło tam 380 pojazdów AWD. Były to różne wersje modelu 255B. Spora część z nich nadal jest eksploatowana.

 

KrAZ 6322, Laos

Przykładowy KrAZ 6322. Takie monstra będą jeździły po Laosie.

 

Inne warte opisania zagraniczne zamówienie to ubiegłoroczny kontrakt z Ministerstwem Obrony Egiptu. Zakłada on dostawę ponad 100 KrAZ-ów AWD, w tym 70% to modele 6322, a pozostałe 63221. Zamówienie to jest jeszcze realizowane. Nie był to jedyny kontrakt podpisany w 2014 roku z Egiptem. Tamtejsza armia w ubiegłym roku odebrała 400 ciężarówek tej marki. Sięgając do historycznych danych, od roku 1961 z Krzemieńczuka wyeksportowano do Egiptu ponad 4000 KrAZ-ów.

 

KrAZ 6322, Egipt

KrAZ-y 6322 dla egipskiej armii.

 

KrAZ-y 63221

Przykładowe KrAZ-y 63221. Tu z zabudową mostu pontonowego.

 

KrAZ-y trafiają także do byłych republik radzieckich. Na stronie producenta znajdziemy kilka informacji prasowych o pojazdach sprzedanych do Turkmenistanu. Przykładowo na początku stycznia 2015 podano, że została podpisana umowa na długoterminowe dostawy modelu 6322 (podwozie do zabudowy z klasyczną kabiną) z jedną z największych turkmeńskich firm zajmujących się wydobyciem ropy i gazu (Turkmennaft).

 

KrAZ 6322, Turkmenistan, Turkmennaft

KrAZ 6322 dla Turkmennaftu.

 

Wcześniej, w 2014 roku KrAZ rozpoczął dostawy wywrotek dla jednej z największych firm budowlanych w Turkmenistanie (nazwy nie podano, ograniczając się jedynie do informacji, że to zatwierdzony wykonawca zamówień rządowych). Powstają one na podwoziach 65032, napęd AWD. To pojazdy niezastąpione w ekstremalnych warunkach środowiskowych i klimatycznych.

 

KrAZ 65032

Przykładowa wywrotka KrAZ 65032.

 

KrAZ 65032, Turkmenistan

KrAZ-y 65032 do Turkmenistanu wyruszyły na platformach kolejowych.

 

 Blog Transportowy na Google +

Blog Transportowy na Facebooku

Tagi: Egipt kraz
22:28, lukaszwoblog , ciężarówki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 sierpnia 2014
Blog Transportowy na YouTube

Od niedawna pod niektórymi wpisami umieszczam baner zachęcający do oglądania filmów transportowych na YouTube. Podlinkowany jest on do kanału o nazwie Lukaszwo. To oficjalny kanał filmowy Bloga Transportowego.

 

YouTube - logotyp

 

Nazwa nieco niefortunna. Kiedy zakładałem kanał Lukaszwo na YouTube nie prowadziłem jeszcze Bloga Transportowego. Niestety przez bardzo długi czas nie było możliwości zmiany nazwy kanału. Teraz taka opcja już jest, ale w związku z powiązaniami różnych usług Google, z których korzystam, nie będę tego zmieniał. Zatem Lukaszwo to oficjalny kanał filmowy Bloga Transportowego.

 

Kanał YouTube Lukaszwo - screen strony głównej

Strona główna kanału Lukaszwo. Obecnie ma on już ponad 500 subskrybentów.

 

Kanał YouTube Lukaszwo - screen strony

Screen strony prezentującej umieszczone na kanale Lukaszwo filmy.

 

Kanał Lukaszwo powstał 30 września 2007. Zaczynałem od bardzo słabych jakościowo filmów. Była tam np. relacja z przejazdu Heuliezem GX187 z Oświęcimia do Osieku, czy podróż we wnętrzu krakowskiego Autosana H6 #BA104. Obecnie materiały te nie są ogólnodostępne. Z najsłabszych jakościowo filmów pozostał tylko jeden, pokazujący zalaną przez wielką ulewę al. Solidarności w Krakowie. Widok z jadącego składu 3x105Na linii 4. 23.06.2008.

 

 

 

Na kanale Lukaszwo znajdziecie filmy przedstawiające różne środki transportu. Autobusy, tramwaje, pociągi, trolejbusy, ciężarówki, czyli wszystko to, co jest opisywane w Blogu Transportowym. Najnowsze materiały są wyłącznie jakości HD lub Full HD. Starsze filmy to rozdzielczość 480p. Tak np. zarejestrowałem przejazd egipskiego autobusu MCV 240 w miejscowości Hurghada.

Autobus MCV 240 należący do miejskiego przewoźnika Hurghada City Transport obsługuje nienumerowaną linię łączącą centrum miasta (Sakkala - nowa część i Dahar - stara część) z dzielnicą hotelową. Na filmie pojazd na jednokierunkowej ulicy Mamsza pomiędzy hotelami Intercontinental i Hilton Resort. Hurghada, Egipt, 13.VIII.2008:

 

 

W rozdzielczości 480p zobaczycie także np. parowóz Ty2-953 wjeżdżający na stację Kraków Główny.

Ty2-953 podstawia na stację Kraków Główny pociąg specjalny do Suchej Beskidzkiej, na Parowozjadę 2008. Na końcu EP03-01. 6.IX.2008:

 

 

Najczęściej oglądane na kanale Lukaszwo filmy prezentują autobusy. Najpopularniejszy obraz to odjazd Irizara PB 6x2 z parkingu w Niepołomicach, lipiec 2009. W dniu pisania tego tekstu miał on ponad 300 tysięcy wyświetleń. Film ten jest bardzo popularny za granicą. W ogólnym podsumowaniu YouTube jego oglądalność w Polsce jest dopiero na czwartym miejscu. To ten „hicior”:

 

 

Drugie miejsce piastuje film z maja 2012. Zobaczycie na nim Autosana H9-21, ex PKS Nowy Sącz, który wjeżdża do potoku. Pod koniec filmu umieściłem link do drugiej części – materiał nakręcony innym aparatem.

Autobus Autosan H9-21 wjeżdża do potoku w rejonie miejscowości Jadamwola (powiat limanowski). To zaplanowana trasa przejazdu imprezy transportowej o nazwie "Zamykamy Klamką". Została ona zorganizowana przez Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji. Autobus (rocznik 1989) pierwotnie należał do PKS Nowy Sącz, a od pierwszej połowy 2012 roku jest własnością nowego przewoźnika: PKS Krynica Zdrój. Jadamwola, 5.V.2012:

 

 

Zachęcam zatem do regularnego oglądania kanału Lukaszwo. Nowy film transportowy pojawia się tam około raz w tygodniu lub częściej. Tu link:

 

Blog Transportowy na YouTube, kanał Lukaszwo

 

Posiadaczy konta Google+ zapraszam na profil kanału Lukaszwo. Tu link.

 

Blog Transportowy na Facebooku

wtorek, 01 lutego 2011
Blog w Egipcie

Od kilku dni tematem numer jeden serwisów informacyjnych jest sytuacja w Egipcie. Przyznam, że bacznie śledzę tamtejsze wydarzenia, bo to kraj, który bardzo lubię. Byłem tam wprawdzie tylko raz, ale wyjazd ten wyjątkowo miło wspominam. Samo centrum obecnych wydarzeń również poznałem - plac Tahrir w Kairze, obok słynnego Muzeum Kairskiego. Wszędzie tam dociera komunikacja miejska, która przemieszcza się obok licznych podobizn tak znienawidzonego prezydenta Mubaraka. Obsługują ją różne ciekawe pojazdy, np. dość sporo marki Nasr. Jeden z jej przedstawicieli na poniższym zdjęciu wykonanym w centrum Kairu, na wspomnianym placu Tahrir. Rok 2008, sierpień:

 Nasr

Piękny pojazd. W dodatku otablicowany wyłącznie po arabsku, więc przybysz nie znający tego języka może mieć poważne problemy komunikacyjne, bo Kair do małych miast wszakże nie należy.

Niniejszy wpis jest zapowiedzią dość długiego cyklu poświęconego Egiptowi. Będzie sporo tamtejszych egzotycznych pojazdów. Publikacje te jednak planuję dopiero za jakiś czas. Ze względu na trudną sytucję w Egipcie, a w związku z tym dużą popularność tego kraju wśrod mediów, już teraz zamieszczam zwiastun. Wówczas, w 2008 r. w kraju faraonów było jeszcze spokojnie, a prezydent Mubarak nawet nie przypuszczał, co będzie się działo na placu Tahrir w Kairze.

22:04, lukaszwoblog , autobusy
Link Dodaj komentarz »