Blog Transportowy działa od 2009 roku. Jest poświęcony środkom transportu. Przeważają autobusy, ale nie brakuje także pojazdów szynowych, ciężarówek i trolejbusów. Jest tu także miejsce na wyjątkowe osobówki oraz teksty o samolotach i pływających środkach transportu. Autor w niniejszym blogu nie reprezentuje żadnej firmy i instytucji. Notki są wzbogacane informacjami prasowymi nadsyłanymi przez producentów. Nowy adres, pod którym publikowane są najnowsze wpisy to: www.blogtransportowy.eu.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Google+

Wpisy z tagiem: Volksbus

poniedziałek, 22 sierpnia 2011
Nowy model Volksbusa

MAN podesłał ciekawą prasówkę rodem z Brazylii:

 

MAN Latin Ameryka prezentuje ekologiczny autobus miejski z systemem na gaz ziemny i ropę.

Firma MAN zaprezentowała w Rio de Janeiro nowy autobus miejski, który może być alternatywnie napędzany gazem ziemnym lub olejem napędowym, przyczyniając się tym samym do znacznego ograniczenia emisji spalin. Jego prototyp powstał w ramach programu zrównoważonego transportu w Rio, w związku z organizowanymi w tym mieście Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku i Olimpiadą w roku 2016 roku. Celem programu jest zapewnienie efektywnej i przyjaznej dla środowiska sieci transportu publicznego w Rio i w okolicach.

 Volksbus Comil Doppio IV 26.330

Volksbus wyposażony jest silnik V produkcji firmy MAN, który posiada specjalnie opracowany podwójny system wtrysku, dzięki czemu może alternatywnie być zasilany olejem napędowym lub gazem ziemnym. Nowy system pozwala na redukcję dotychczasowej emisji drobnego pyłu o 80 procent, zaś emisji CO2 o 20 procent. Autobus miejski został zaprojektowany przez firmę MAN Latin America we współpracy ze spółką Robert Bosch GmbH specjalnie dla programu ekologicznego w Rio.

Prototyp wyposażony w tak zwaną technologię VNG + Diesel (VNG = Vehicular Natural Gas) i może być napędzany gazem ziemnym nawet w 90 procentach. W Rio będzie on obsługiwał stałą linię miejskich zakładów komunikacji Setrans. Podczas testów zostaną dokładnie zmierzone wszystkie istotne parametry eksploatacyjne, na przykład efektywność energetyczna i stopień zastąpienia ropy, a także opłacalność całego projektu. Na wybrzeżu w Rio występują bogate złoża gazu.

Tekst i fot. MAN – informacja prasowa.

----------------

W Internecie znalazłem jeszcze rysunki nowego Volksbusa Comil Doppio IV 26.330 – autorem jest Mailson Amancio Pereira z Brazylii:

 Volksbus Comil Doppio IV 26.330

Powyższy rysunek pochodzi z bloga o brazylijskich autobusach – tu link, a cały blog będzie na stałe dostępny w bocznej zakładce.

Do informacji prasowej załączono także zdjęcie innego Volksbusa, czyli modelu Caio Apache Vip w malowaniu zakładowym firmy TCA Anapolis z Brazylii:

 Volksbus Caio Apache Vip

Na koniec link do dość pokaźnej galerii brazylijskich (i innych) autobusów:

http://www.flickr.com/photos/busmaniaco/with/5407317368/