Blog Transportowy działa od 2009 roku. Jest poświęcony środkom transportu. Przeważają autobusy, ale nie brakuje także pojazdów szynowych, ciężarówek i trolejbusów. Jest tu także miejsce na wyjątkowe osobówki oraz teksty o samolotach i pływających środkach transportu. Autor w niniejszym blogu nie reprezentuje żadnej firmy i instytucji. Notki są wzbogacane informacjami prasowymi nadsyłanymi przez producentów. Nowy adres, pod którym publikowane są najnowsze wpisy to: www.blogtransportowy.eu.
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Google+

Wpisy z tagiem: Brazylia

czwartek, 24 grudnia 2015
Airbus A350 XWB

Dawno już nie pisałem o najnowszym „dziecku” Airbusa, czyli o modelu A350 XWB. Ostatni wpis na jego temat zamieściłem w marcu 2014, a dotyczył on trwających testów tego nowoczesnego samolotu (link). Testy dawno zakończyły się, a maszyny już latają w barwach czterech przewoźników. W tym materiale prezentuję zdjęcia wszystkich „pierwszych maszyn” danych linii, zaczynając od końca.

Czwartym na świecie przewoźnikiem lotniczym i jednocześnie pierwszym z Ameryki, który rozpoczął eksploatację modelu A350 jest brazylijski TAM Linhas Aéreas. Te posiadające ponad 160 maszyn linie 17 grudnia 2015 odebrały swój pierwszy egzemplarz omawianej maszyny. Biało-czerwonego Airbusa A350-941 oznaczono jako PR-XTA.

 

Airbus A350-941, PR-XTA, TAM Linhas Aéreas

Airbus A350-941 o rejestracji PR-XTA w trakcie startu.

 

TAM Linhas Aéreas wraz z LAN Airlines z Chile tworzą grupę LATAM Airlines Group, która łącznie zamówiła aż 27 Airbusów A350 XWB. Maszyna nr PR-XTA w styczniu 2016 rozpocznie obsługę wewnętrznej brazylijskiej trasy Sao Paulo – Manaus. Później samolot przejdzie na obsługę rejsów międzynarodowych z Sao Paulo do Miami i Orlando w USA oraz do Madrytu.

 

Airbus A350-941, PR-XTA, TAM Linhas Aéreas

Airbus A350-941, PR-XTA, TAM Linhas Aéreas

Airbus A350-941 o rejestracji PR-XTA linii TAM Linhas Aéreas.

 

Trzecim na świecie, a jednocześnie pierwszym w Europie przewoźnikiem eksploatującym model A350 są fińskie linie Finnair. Uroczyste przekazanie egzemplarza oznaczonego rejestracją OH-LWA odbyło się 7 października 2015. Obecnie stałe zadanie tej maszyny to obsługa relacji Helsinki – Szanghaj.

Drugi Airbus A350-941 został dostarczony do Finnair w grudniu 2015. To maszyna o rejestracji OH-LWB.

 

Airbus A350-941, OH-LWA, Finnair

Airbus A350-941, OH-LWA, Finnair

Pierwszy dla Europy, fiński Airbus A350-941 o rejestracji OH-LWA rozpoczyna swój dziewiczy lot z lotniska we francuskiej Tuluzie. 17.09.2015.

 

Drugi w kolejności przewoźnik, który rozpoczął eksploatację najnowocześniejszego Airbusa to Vietnam Airlines z siedzibą w Hanoi. Oznaczony rejestracją VN-A886 samolot dostarczono tym liniom 30 czerwca 2015. Od tamtego czasu Vietnam Airlines eksploatują także trzy inne Airbusy A350-941, które przekazano we wrześniu, październiku i w grudniu. Opisywana maszyna nr VN-A886 ostatnio regularnie obsługuje międzynarodowe loty relacji Hanoi – Paryż oraz lokalne po terenie Wietnamu Hanoi - Ho Chi Minh (dawny Sajgon). Nowe Airbusy dla Vietnam Airlines leasinguje firma AerCap.

 

Airbus A350-941, VN-A886, Vietnam Airlines

Airbus A350-941, VN-A886, Vietnam Airlines

Maszyna o rejestracji VN-A886 linii Vietnam Airlines w trakcie lotu.

 

I tak dotarliśmy do pierwszego na świecie przewoźnika eksploatującego Airbusa A350 XWB. Dokładnie 22 grudnia 2014 producent poinformował, że taką maszynę odebrały linie Qatar Airways z Kataru. Samolot otrzymał rejestrację A7-ALA. Obecnie najczęściej lata on z miasta Doha (stolica Kataru) do Singapuru.

Linie Qatar Airways nie tylko są pierwszymi, które rozpoczęły eksploatację modelu A350. Mają go też najwięcej na świecie, bo łącznie aż 7 egzemplarzy.

 

Airbus A350-941, A7-ALA, Qatar Airways

Airbus A350-941, A7-ALA, Qatar Airways

Pierwszy na świecie eksploatowany liniowo Airbus A350-941, czyli A7-ALA z  Qatar Airways. Na zdjęciach jeszcze z próbną rejestracją F-WZFA.

 

Poniżej film nagrany przez Airbusa pokazujący, jak powstawał pierwszy na świecie liniowy A350 XWB, czyli A7-ALA z Qatar Airways.

 

 

 Film promocyjny linii Qatar Airways:

 

 

Materiał z oficjalnej prezentacji A7-ALA:

 

 

Jak podaje Airbus, złożono już ponad 580 zamówień na model A350 XWB serii 900. 

  

Blog Transportowy na Facebooku

wtorek, 24 kwietnia 2012
MAN TGX z Brazylii

Materiał nadesłany przez MAN-a:

MAN rozszerza w Ameryce Łacińskiej swoją ofertę w zakresie najmocniejszych pojazdów ciężarowych

MAN kontynuuje w 2012 roku dotychczasową ekspansję na rynkach Ameryki Łacińskiej. Pojazdy ciężkie typoszeregu TGX są pierwszymi pojazdami marki MAN produkowanymi w Brazylii i sprzedawanymi w Ameryce Południowej i Środkowej. Efekty synergii w ramach współpracy między europejską a południowoamerykańską branżą pojazdów użytkowych dotyczą także silników: Większość modeli pojazdów typoszeregu VW Constellation ADVANTECH będzie teraz wyposażona w silniki MAN D08. Ten zaprojektowany w Europie typ silnika został odpowiednio dostosowany do wymagań lokalnych rynków i teraz po raz pierwszy będzie produkowany w Brazylii. Silnik ten spełnia kryteria obowiązującej w Brazylii od stycznia 2012 roku normy P-7, porównywalnej z europejską normą Euro-5.

Dotychczas spółka MAN Latin America produkowała i sprzedawała pojazdy marki VW. Teraz po raz pierwszy w Brazylii produkowane są trzy modele pojazdów typoszeregu MAN TGX o mocy powyżej 400 KM przeznaczone na rynek Ameryki Łacińskiej. Wszystkie pojazdy MAN spełniają wymagania obowiązującej nowej normy emisji spalin Euro-5. Wprowadzając typoszereg TGX Premium, firma MAN Latin America rozszerza dotychczasową ofertę w segmencie pojazdów ciężkich i umacnia swoją pozycję lidera na rynku w Brazylii, którą umacnia niezmiennie od 2003 roku.

Wynikiem intensywnej współpracy między Europą a Ameryką Łacińską jest także nowy typoszereg pojazdów VW Constellation ADVANTECH, dostępny na rynku brazylijskim od stycznia 2012 roku. Oprócz zastosowania licznych nowych rozwiązań, główna zaleta tego pojazdu to wyposażenie go w silnik MAN D08. Silnik posiada system AGR (system recyrkulacji spalin), dzięki czemu spełnia wymagania obowiązującej od tego roku w Brazylii normy emisji spalin P-7. Przeznaczona na rynek brazylijski wersja silnika, montowana w pojazdach typoszeregu VW Constellation ADVANTECH, dostępna jest w zakresach mocy od 190 do 280 KM.

Pierwszy MAN TGX wyprodukowany w Brazylii

Pierwszy MAN TGX zjechał w taśmy produkcyjnej zakładów MAN Latinamerica w Resende.

Produkowane w Brazylii pojazdy typoszeregu TGX są dostosowane do lokalnych wymagań klientów tego rozwijającego się rynku w Ameryce Środkowej i Południowej. Pojazdy testowe przejechały w Brazylii 6 mln kilometrów i dokonano w nich 200 adaptacji. W rozwój lokalny zainwestowano ponad 40 milionów euro, między innymi wybudowano nowe centrum szkoleniowe i magazyn części. Brazylijskie centrum projektowe jest zlokalizowane na terenie fabryki w Resende, gdzie wspólnie z inżynierami z Europy budowana jest dodatkowo własna linia montażowa MAN. Zdolność produkcyjna wyniesie ponad 5000 pojazdów TGX rocznie.

Tekst i fot. MAN - informacja prasowa.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011
Nowy model Volksbusa

MAN podesłał ciekawą prasówkę rodem z Brazylii:

 

MAN Latin Ameryka prezentuje ekologiczny autobus miejski z systemem na gaz ziemny i ropę.

Firma MAN zaprezentowała w Rio de Janeiro nowy autobus miejski, który może być alternatywnie napędzany gazem ziemnym lub olejem napędowym, przyczyniając się tym samym do znacznego ograniczenia emisji spalin. Jego prototyp powstał w ramach programu zrównoważonego transportu w Rio, w związku z organizowanymi w tym mieście Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku i Olimpiadą w roku 2016 roku. Celem programu jest zapewnienie efektywnej i przyjaznej dla środowiska sieci transportu publicznego w Rio i w okolicach.

 Volksbus Comil Doppio IV 26.330

Volksbus wyposażony jest silnik V produkcji firmy MAN, który posiada specjalnie opracowany podwójny system wtrysku, dzięki czemu może alternatywnie być zasilany olejem napędowym lub gazem ziemnym. Nowy system pozwala na redukcję dotychczasowej emisji drobnego pyłu o 80 procent, zaś emisji CO2 o 20 procent. Autobus miejski został zaprojektowany przez firmę MAN Latin America we współpracy ze spółką Robert Bosch GmbH specjalnie dla programu ekologicznego w Rio.

Prototyp wyposażony w tak zwaną technologię VNG + Diesel (VNG = Vehicular Natural Gas) i może być napędzany gazem ziemnym nawet w 90 procentach. W Rio będzie on obsługiwał stałą linię miejskich zakładów komunikacji Setrans. Podczas testów zostaną dokładnie zmierzone wszystkie istotne parametry eksploatacyjne, na przykład efektywność energetyczna i stopień zastąpienia ropy, a także opłacalność całego projektu. Na wybrzeżu w Rio występują bogate złoża gazu.

Tekst i fot. MAN – informacja prasowa.

----------------

W Internecie znalazłem jeszcze rysunki nowego Volksbusa Comil Doppio IV 26.330 – autorem jest Mailson Amancio Pereira z Brazylii:

 Volksbus Comil Doppio IV 26.330

Powyższy rysunek pochodzi z bloga o brazylijskich autobusach – tu link, a cały blog będzie na stałe dostępny w bocznej zakładce.

Do informacji prasowej załączono także zdjęcie innego Volksbusa, czyli modelu Caio Apache Vip w malowaniu zakładowym firmy TCA Anapolis z Brazylii:

 Volksbus Caio Apache Vip

Na koniec link do dość pokaźnej galerii brazylijskich (i innych) autobusów:

http://www.flickr.com/photos/busmaniaco/with/5407317368/